Būk Atsakingas Programa
Berilio mokslo ir technologijų asociacija (BeST) pristato jums savo „Būk atsakingas“ berilio produktų priežiūros programą. Šioje svetainėje pristatomi dažniausi berilio panaudojimo būdai, taip pat pateikiama informacija ir rekomendacijos, kaip pagerinti darbuotojų apsaugą gaminant berilio turinčias medžiagas ir su jomis dirbant. BeST atstovauja pagrindinius berilio importuotojus į ES. Išsamią programos „Būk atsakingas“ versiją anglų kalba galite rasti svetainėje www.berylliumsafety.eu.
SUSISIEKITE SU MUMIS
Beryllium Science & Technology Association AISBL
Rue Belliard 205
1040 Briuselis
Tel.: +32 (0)2 213 74 20
El. p.: info @ beryllium . eu
KAS YRA BERILIS?
Berilis yra gamtoje randamas elementas, išgaunamas iš tokių mineralų kaip berilio metalas. Gryno berilio metalo lydymosi temperatūra yra neįprastai aukšta, jis yra lengviausias iš visų kietų, chemiškai stabilių elementų. Berilis yra trečdaliu lengvesnis už aliuminį, tačiau šešis kartus standesnis už įprastą plieną.
KAIP
DAŽNIAUSIAI NAUDOJAMAS BERILIS?
Dažniausiai berilis yra naudojamas vario berilio (CuBe) metalo lydinyje, kuriame berilio būna iki 2%. Gamyboje naudojamos įvairios CuBe formos: strypų, juostų, vamzdžių, plokščių. Berilio turintys lydiniai naudojami elektros ir elektronikos įrangoje, medicinos įrangoje, energijos tyrinėjimuose, povandeninėse konstrukcijose, plastiko formose, slėgio jungikliuose, orlaiviuose, kosminėje erdvėje, ryšių, automobilių ir sunkiosios įrangos gamyboje, kur itin svarbu patikimumas ir ilgas tarnavimo laikas.
GALIMAS
BERILIO POVEIKIS SVEIKATAI
Darbas su berilio turinčiomis medžiagomis gali kelti pavojų sveikatai, jei nesilaikoma saugumo taisyklių, ypač kai darbo metu kyla dulkės. Įkvėpus ore esančio berilio, jautriems asmenims gali išsivystyti sunki plaučių liga, galinti baigtis mirtimi.
Berilio turinčių gaminių gamintojai ir platintojai parengia saugos duomenų lapus (SDS), gaminio informacijos lapus (PIS) arba saugos informacijos lapus (SIS), kuriuose pateikiamos papildomos sveikatos, saugos ir aplinkosaugos rekomendacijos, kurias būtina perskaityti ir suprasti prieš dirbant su berilio turinčiomis medžiagomis.
DIRBANČIŲJŲ
SU BERILIU APSAUGA
Jei darbo metu ore susidaro berilio dulkės ar dūmai, turi veikti tokios sąlyčio mažinimo priemonės, kaip vietinė ištraukiamoji ventiliacija. Darbuotojų apšvitos, viršijančios profesinės apšvitos ribą (OEL), nėra matomos, todėl pramonės higienistui ar kitam kvalifikuotam darbuotojų sveikatos ir saugos specialistui reikia surinkti oro mėginius, kad jie būtų lyginami su taikomu OEL.
„BeST“ programos „Būk atsakingas“ šerdis yra dirbančiųjų su beriliu apsaugos modelis (BWPM), pagrįstas aštuoniais elementais, kuriuos turi naudoti vadovybė ir darbuotojai.
Svarbu, kad berilis
Nepatektų į plaučius Būtų naudojamas švariose
darbo vietose
Nepatektų ant odos Nepatektų ant drabužių
Būtų laikomas, kur numatyta Būtų tik darbo zonoje
Būtų tik gamykloje Būtų naudojamas tik
kvalifikuotų darbuotojų
It is understood that this model is not a one size fits all approach and that end users may need all or only part of this model in their workplace. The success of this model recognizes that exceptional beryllium safety performance can be achieved by a combination of operating manager ownership of safety, a disciplined use of the beryllium worker protection model and active worker involvement.
POVEIKIO KONTROLĖ DARBO VIETOJE
BWPM pateiktos naudingos rekomendacijos ir informacija vadovams, atsakingiems už patalpas, kuriose darbuotojai tvarko berilio turinčias medžiagas, iš kurių išsiskiria ore liekančios dalelės. Modelis skatina naudoti inžinerinės ir praktinio darbo valdymo priemones (įskaitant asmens apsaugos priemones), kad būtų suvaldytas galimas poveikis darbuotojams. Poveikio valdymo priemonės, kuriomis ribojamas dulkių išmetimas ir sklaida, turi būti naudojamos, kad darbo su beriliu vietos būtų švarios, o dirbant berilio dalelės nepatektų į plaučius, ant odos ar drabužių; jos turi būti naudojamos darbo vietoje ir visoje gamyklos teritorijoje, jas turi būti įmanoma įvertinti ir įgyvendinti kaip tinkamas. Darbuotojai turi būti išmokyti, kaip saugiai dirbti.
Pagrindinės poveikio mažinimo priemonės yra inžinerinės valdymo priemonės ir akivaizdžios švaros darbo vietoje užtikrinimas. Vietinės ištraukiamosios ventiliacijos naudojimas, proceso izoliavimas ir drėgnas apdorojimas dažnai būna veiksmingos priemonės ore pasklindančių dalelių susidarymui kontroliuoti. Gali būti reikalingos asmeninės apsaugos priemonės, tokios kaip respiratorius, pirštinės, apsauginiai drabužiai ir batų apdangalai.
Svetainėje www.berylliumsafety.eu, „BeST“ pateikia poveikio šaltinių įrankį, apibūdinantį rizikos tikimybę atsižvelgiant į veiklos tipą ir pateikiantį nurodymų dėl konkrečių darbo aktualijų. Šiame įrankyje yra ir darbuotojų mokymo priemonės.
DARBUOTOJŲ SVEIKATOS BŪKLĖS STEBĖSENA
Darbdaviai turėtų laikytis atitinkamų valstybių narių nustatytų sveikatos stebėsenos darbo vietoje reikalavimų. Tačiau „BeST“ rekomenduoja bet kuriam darbuotojui, kuriam pasireiškia berilio poveikio požymiai ar simptomai, apsilankyti pas patyrusį lėtinių plaučių ligų gydytoją. Simptomai gali būti dusulys, nepaaiškinamas kosulys, nuovargis, svorio kritimas, karščiavimas ir prakaitavimas naktį. Europos šalys yra nurodžiusios saugos ir sveikatos darbe kontaktinius centrus, kurie paprastai yra kompetentingos nacionalinės institucijos. Nacionalinių kontaktinių centrų sąrašą galite rasti mūsų svetainėje anglų kalba.
BERILIO NAUDOJIMAS, PRIVALUMAI IR SVARBIAUSIOS TAIKYMO SRITYS
Dėl neprilygstamo savybių derinio berilis ir berilio turinčios medžiagos tapo svarbiomis medžiagomis įvairiausioms komercinėms ir vyriausybinėms reikmėms. Šios medžiagos duoda neprilygstamą naudą visuomenei, jos pasirenkamos tada, kai nesėkmės negalima leisti. Berilis yra ES ypatingai svarbi žaliava (CRM) ir įtraukta į ES CRM sąrašą nuo pirmojo jo paskelbimo 2011 m.